آشنایی مختصر با دوره Embedded C پیشرفته

 

امروزه برنامه نویسی ریزپردازنده ها ، میکروپروسسورها ، میکروکنترلرها (از جمله AVR,ARM,PIC,dsPIC) ، SBC ها (از جمله Arduino و Raspberry pi) و انواع CPU ها و همچنین تولید سیستم عامل های جدید و نرم افزارهای کاربردی از طریق زبان C صورت می گیرد.

 کاربرد وسیع این زبان برنامه نویسی و مقبولیت آن نزد توسعه دهنده های Embedded System  ناشی از عوامل مختلفی همچون پشتیبانی از کلیه میکروکنترلرها و تراشه های با قابلیت برنامه ریزی ، قابلیت پیاده سازی سیستم های بلادرنگ و Real time ،  بازدهی بالا ، دسترسی به سخت افزار و حافظه ، وجود استاندارد ، برنامه نویسی به صورت ماژولار ، پشتیبانی از اشاره گرها ، structure ها و union ها و مواردی از این دست می باشد .

علاقمندان به یادگیری میکروکنترلرها و پردازنده های سیستم های دیجیتال DSP می بایست از تسلط کافی در امر برنامه نویسی این سیستم ها برخوردار باشند که در دوره Programming Embedded C پیشرفته نیراسیستم مهارت لازم برای ورود به دنیای سیستم های نهفته ایجاد می شود .

تحلیل بازار کار

 

سیستم های نهفته در بسیاری از زمینه ها همچون حمل و نقل ، تجهیزات پزشکی ، سامانه های هوشمند ، تجهیزات امنیتی ، سیستم های مخابراتی ، دستگاه های بی سیم ، لوازم خانگی ، صنایع خودرو سازی ، صنایع نظامی و ... کاربرد دارند و به عبارت دیگر می توان بخش عظیمی از الکترونیک دیجیتال را وابسته به Embedded System ها دانست . با توجه به این موضوع بازارکار مناسبی چه در کشور ایران و چه در کشورهای دارای صنعت الکترونیک دیجیتال می توان برای افراد توانمند در این زمینه متصور شد . هم چنین روزانه آگهی های مختلفی برای استخدام مهندسین توانمند در امر طراحی ، توسعه و پیاده سازی امبدد سیستم ها شامل میکروکنترلرها ، میکروپروسسورها ، کامپیوترهای تک بردی و پردازنده های دیجیتال در سایت ها و روزنامه های منتشر کننده آگهی های استخدامی درج می شود .

توانایی دانشجو پس از پایان دوره Embedded C پیشرفته

 

دانشجو در پایان دوره می تواند :

• استفاده از توابع و برنامه نویسی به صورت ماژولار و ساخت یافته را انجام دهد

• با اشاره گر ها (Pointer) آشنا شود و کاربرد آنها را درک کند

• با ساختمان داده ، تعریف متغیر نوع ساختمان آشنا شده و دسترسی به عناصر ساختمان و اتنقال ساختمان ها به تابع را مورد استفاده قرار دهد

• با استانداردهای برنامه نویسی و نکات مربوط به پیاده سازی الگوریتم آشنا شود

•  برنامه نویسی بر روی تراشه های برنامه پذیر از جمله میکروکنترلرها را در سطح پیشرفته انجام دهد

شیوه برگزاری کلاس

 

کلاس ما ، محیطی پر نشاط ، پویا و صمیمی است و بر خلاف دوره های دانشگاهی که عمدتا به صورت تئوری برگزار می گردد با انجام پروژه های متعدد در طول دوره ؛ یادگیری برنامه نویسی به صورت کاملا عملی و واقعی انجام می شود و دانشجویان در خلال انجام تمرین ها و پروژه ها با مفاهیم و تکنیک های برنامه نویسی آشنا می شوند .

هدف دوره آموزشی برنامه نویسی امبدد سیستم پیشرفته ایجاد تسلط برنامه نویسی و پیاده سازی الگوریتم ها برای میکروکنترلرها می باشد و این مهارت برای کلیه میکروکنترلرها از جمله AVR, ARM, PIC, dsPIC عمومیت دارد و خاص یک میکرو نیست . اما برای تمرکز بیشتر و سهولت یادگیری میکروکنترلر ها در سطح پیشرفته برای پیاده سازی تمرین ها و کار عملی این دوره انتخاب شده است .  همچنین برنامه نویسی در محیط نرم افزار Codevision انجام می شود .

سرفصل دوره آموزشیEmbedded C  پیشرفته :

• اشاره گر :

♦ متغیرهای اشاره گر

♦ عملگرهای اشاره گر

♦ اشاره گرها و توابع

♦ اشاره گرها به آرایه ها و رشته ها

♦ اشاره گرها به آرگومان های تابع

• ساختمان داده :

♦ آشنایی با کاربردهای ساختمان داده در برنامه نویسی

♦ تعریف نوع ساختمان

♦ تعریف متغیر نوع ساختمان و دسترسی به عناصر ساختمان

♦ اتنقال ساختمان ها به تابع

♦ ساختمان به عنوان آرگومان تابع

• اصول برنامه نویسی ساخت یافته (ماژولار نویسی) :

♦ روش های تجزیه یک برنامه به ماژول های مختلف

♦ شیوه ایجاد ارتباط بین ماژول ها

♦ ایجاد کتابخانه

• استانداردهای برنامه نویسی :

♦ اصول تعریف متغیر

♦ اصول تعریف تابع

♦ استانداردهای مرتبط با برنامه نویسی ماژولار

♦ نکات مربوط به دستورات پیش پردازنده

♦ نکات مربوط به پیاده سازی الگوریتم

در حال بروز رسانی

در حال بروز رسانی

در حال بروز رسانی

در حال بروز رسانی